W poprzednim artykule opisywałem 3 sposoby na ocieplenie budynku. Dziś porozmawiamy o ostatnim pkt., czyli izolacji pir na ściany, czy podłogi. Na rynku materiałów budowlanych w ostatnich latach zachodzi prawdziwa rewolucja. Nie tylko polepsza się właściwości znanych materiałów, ale powstaje masa nowych. Również w dziedzinie izolacji termicznej budynków zachodzą duże zmiany. Z uwagi na to, że każdy z nas dąży do tego aby budynki były jak najbardziej energooszczędne powstaje dużo nowych materiałów izolacyjnych. Mają one lepsze parametry cieplne niż tradycyjne materiały.
Jaki materiał przeżywa BOOM w 2017 roku?
Do nowoczesnych materiałów termoizolacyjnych należy zaliczyć płyty izolacyjne. Głównym składnikiem takich płyt są pianki poliizocyjanuratowe PIR. Są to najpopularniejsze materiały, które wykorzystuje się do ociepleń dachów stropodachów, piwnic stropów, ścian, posadzek. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi nawet 0,028 W/(m·K). Płyty te mają strukturę zwartą co powoduje, że płyta taka jest mniej nasiąkliwa i bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Cechami tych płyt jest również wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i na ściskanie.
Co zyskujemy?
Wykorzystując płyty PIR do ocieplenia dachu zmniejszamy obciążenie konstrukcji dachu. Płytę taką montuje się na krokwiach i wten sposób likwiduje się prawie całkowicie mostki termiczne w dachu. Odgrywa to dużą rolę w energooszczędności. Stosując płyty PIR ogranicza się koszty ogrzewania domu. Na rynku polskim dostępne są płyty izolacyjne w okładzinie aluminiowej bądź papierowej. Montaż takich płyt jest wygodny. Posiadają one frezowane krawędzie.
Dlatego, że płyty te są bardzo wytrzymałe stosując je mamy pewność, że zachowają swoje właściwości na długie lata użytkowania budynku. Płyty takie możesz pooglądać w termpir.eu – ocieplenie ścian, posadzek, materiały pir, jeśli chciałbyś poznać więcej szczegółów. Właściwości termoizolacyjne płyt termPIR powoli stają się najlepszym rozwiązaniem na podwyższenie energooszczędności inwestycji.