3 sposoby na ocieplenie budynku?

wpis w: Budownictwo | 0

Podejmując decyzję o budowie domu musimy wziąć pod uwagę parametry cieplne budynku. Dlatego już na etapie projektowania musimy wiedzieć jakiego materiału użyć do dociepleń. Skuteczna izolacja termiczna to przede wszystkim odpowiedni dobór materiału. Musi on izolować nasz budynek nie przez pięć ale przynajmniej przez pięćdziesiąt lat. Na rynku polskim dostępnych jest cała gama materiałów termoizolacyjnych. Do najczęściej używanych należy wełna mineralna, styropian i płyty izolacyjne.

Wełna – podstawowe informacje

Podstawową zaletą wełny mineralnej jest dobra izolacyjność cieplna- współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,031 do 0,044 W/(m·K). Gwarantuje to stabilność cieplną ocieplanych domów lub pomieszczeń. Oprócz dobrej izolacyjności wełna posiada również dobrą izolacyjność akustyczną, niepalność i paroprzepuszczalność. Niestety wełna posiada również wady. Podczas montażu sypie się i gryzie, dlatego fachowcy wolą do dociepleń używać styropianu bądź płyt izolacyjnych.

Styropian

Do jego najważniejszych cech należy twardość i nienasiąkliwość oraz współczynnik przewodzenia ciepła. Przeznaczenie styropianu może być różne dlatego dostępne są styropiany fasadowe i podłogowe. Jaki zamontujemy styropian zależy również od typu ścian konstrukcji. Myślę, że nie warto opisywać go bardziej ze względu na popularność użycia.

O płytach na pewno nie słyszałeś!

Kolejnym bardzo dobrym materiałem izolacyjnym są płyty izolacyjne PIR. Jak sama nazwa mówi płyty te mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i powodują podwyższenie energooszczędności budynku. Płyty poliuretanowe są obustronnie okładane wzmocnionym papierem typu kraft bądź folią aluminizowaną. Płyta izolacyjna posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła 0,022 W/(m·K). Porównując izolacyjność cieplną wełny i płyt, jak i również wykonanie docieplenia przy ich pomocy lepiej wybrać płyty. Nowoczesne płyty zbudowane są z pianki poliizocyjanuratowej PIR, które posiadają bardzo dobre właściwości ogniowe i termoizolacyjne.Są dużo twardsze niż styropian czy wełna. Wykorzystać je możemy do ocieplenia fundamentów, piwnic, podłóg, stropów, ścian, stropodachów i dachów. Dużym plusem płyt izolacyjnych jest to, że mają przeważnie frezowane krawędzie, które ułatwiają montaż. Podnoszą tym samym izolacyjność cieplną przegrody. Płyty te są uważane za jeden z najlepiej izolujących termicznie materiałów.

A Ty czym ocieplisz swój przyszły dom? Pisz w komentarzu!