Wpływ mediów na psychikę człowieka

wpis w: Szeroki horyzont | 0

Dzisiejsza rzeczywistość jest tak posunięta do przodu, że nie wyobrażamy sobie życia bez telewizora czy komputera, jak również telefonu komórkowego, gdyż aparat stacjonarny jest już coraz rzadziej spotykany i używany. Jednak media w dużym stopniu niekorzystnie wpływają na psychikę ludzi dorosłych, w szczególności małych dzieci.

Skąd to wiemy?

Jest to udowodnione naukowo, że telewizja potrafi zdemoralizować młodzież. Wszelkie gry komputerowe opierają się głównie na strzelaninach czy rozbojach, następnie młodzi gracze świat wirtualny próbują przełożyć na świat rzeczywisty. Plusem mediów jest jednak fakt, że prostsza staje się nauka, gdyż za pomocą internetu jesteśmy w stanie zdobyć znaczną ilość informacji, które wykorzystywane są w szkołach. Kurs komputerowy jest potrzebny, jednak wiedzę należy mądrze wykorzystać do celów, które przydadzą nam się kiedy podejmiemy pracę związaną z informatyką.

Kontrola, przyjacielem rodzica!

Nie należy jednak dopuszczać dzieci do komputera bez ograniczeń czasowych, ponieważ one zaczynają wówczas wykorzystywać internet do celów, które źle wpływają na ich rozwój i psychikę. Nie ma czegoś takiego jak nauka z telewizorem pod warunkiem, że nasze pociechy będą oglądać programy edukacyjne, bądź przyrodnicze, w innym razie również może im zaszkodzić. Warto o tym pamiętać podczas zakupu jakiegokolwiek z tych sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na dziecko korzystające z telefonu komórkowego, aby użytkowało go jedynie w celach koniecznych, dozwolonych dla nieletnich.