Nauka dzieci niepełnosprawnych w Niemczech

wpis w: Artykul dnia | 3

Dzieci na całym świecie uważane są za skarb. Nie należy je dzielić na te gorsze, czy lepsze tylko dlatego, że niektóre są ciężko chore, jak również niepełnosprawne. Należy im pomóc i umożliwić naukę odpowiednią do ich poziomu indywidualnego.

W Niemczech bogaty jest ogólnie pakiet socjalny, jednak na takie chore dzieci jest on o wiele wyższy, gdyż wymagają one kosztownego leczenia, które może trwać aż do końca ich życia. Często rodzice są zmuszeni zrezygnować z pracy, aby móc sprawować całodobową opiekę nad takim maluchem. Ich indywidualne nauczanie polega na przekazaniu im najprostszych wiadomości po niemiecku. Warto, by znały one podstawowe zagadnienia, by potrafiły rozróżnić miesiące po niemiecku, czy też dni tygodnia po niemiecku. Często ich wiedza niestety ogranicza się wyłącznie do tego, gdyż nie są one w stanie zapamiętać innych zbyt skomplikowanych zagadnień, które zdrowe dzieci w pełni sprawnie przyswajają. Takie kalekie dzieci nie są ciężarem dla społeczeństwa, gdyż przecież nie prosiły się na świat, a już na pewno nie chciały urodzić się chore. Więc niesprawiedliwe było by ocenianie takich ludzi, czy krytykowanie ich, albo przekreślanie tylko z powodu ich inwalidztwa.

Całe szczęście…

Społeczeństwo niemieckie jest bardzo tolerancyjne w takich sprawach i służy pomocą takim rodzinom, gdzie życie wygląda nieco inaczej niż w rodzinie, gdzie wszyscy jej członkowie są w pełni zdrowi. Nie mówimy tu o chorobach codziennych, które każdy może nabyć w danej chwili, ale o trwałym kalectwie, które komplikuje takiej osobie życie, gdzie nie może ona wykonywać samodzielnie żadnej najprostszej czynności jak ubranie się, czy też spożycie posiłku, już nie mówiąc o samodzielnej nauce. Jest to ogromne wyzwanie dla rodziców jak również nauczycieli, którzy na co dzień pracują z takimi dziećmi czy młodzieżą. Są specjalne programy dla takich osób, które pomogą w sprawny sposób wpoić im minimum wiedzy, która wymaga czasu i ogromnego poświęcenia. Taki opiekun musi więc uzbroić się w ogromną cierpliwość i okazać mnóstwo wyrozumienia.